Organizácia: Tiganokinisi
Riešený problém
Komunálny odpad je jednou z najväčších Európskych výziev v oblasti udržateľnosti. V roku 2017 bolo v EÚ recyklovaného len 46,3 % komunálneho odpadu (recyklácia materiálu a kompostovanie). Kuchynský olej používaný v domácnostiach je jednou z najväčších záťaží, ktorá nie je dostatočne spravovaná. Významne sa tento problém prejavuje na Cypre, ktorý dosahuje jednu z najvyšších úrovní množstva produkovaného komunálneho odpadu na osobu v EÚ: každý rok sa v krajine vyhodí viac ako 2 000 ton použitého kuchynského oleja.
Inovatívne riešenie
Tiganokinisi (voľný preklad z gréčtiny je „pohyb na panvici“) je environmentálny vzdelávací program, ktorý premieňa použitý kuchynský olej na obnoviteľný zdroj energie. Tento program bol vyvinutý Cyperským malým podnikom s názvom „Isotech“ a je vedený neziskovou organizáciou Akti Project and Research Centre, v partnerstve s Pedagogickým inštitútom Ministerstva školstva a kultúry. Toto partnerstvo zaručuje zapojenie škôl a umožňuje programu získať politickú viditeľnosť a podporu naprieč stranami.
Tento program je založený na inovatívnom cirkulárnom bioekonomickom modeli s účasťou škôl, ktoré slúžia ako zberné miesta pre použitý kuchynský olej. Nezisková organizácia Akti Project and Research Centre následne predáva tento použitý olej spoločnostiam, ktoré ho spracovávajú na bionaftu. Výnos smeruje naspäť do škôl na účely environmentálneho vzdelávania a propagáciu zelených technologických inovácií.
Obce, ústredné vlády, podnikateľské subjekty a široká verejnosť – všetci zohrávajú v programe aktívnu úlohu. Napríklad firmy môžu odovzdať ich nepoužitý olej do lokálnych škôl ako súčasť ich korporátnej stratégie pre sociálnu zodpovednosť. Takýmto spôsobom šíri program Tiganokinisi povedomie ďaleko za hranicami učební a školských tried a upozorňuje širokú verejnosť na akútne environmentálne hrozby.
Kľúčové výsledky a výhody
Tiganokinisi projekt bol zásadným pri zavedení témy udržateľného rozvoja v školách naprieč Cyprom. Tento projekt sa rozrástol z pilotného projektu pre 5 škôl na celonárodný program, ktorý zahŕňa viac ako 85 % Cyperských škôl. Vyškolený personál projektu navštívi okolo 300 škôl za rok a odprezentuje vzdelávacie workshopy na tému environmentálnych záťaží. Program sa podieľa aj na vytváraní pracovných miest pre absolventov prírodných odborov univerzít, ktorí sú zamestnaní za účelom vykonávania vzdelávacích aktivít projektu. Od roku 2014 bolo okolo 250 000 EUR vynaložených z programu do zelenej infraštruktúry a technológií v zúčastnených školách.
Zároveň tento program prispieva k politickým a legislatívnym zmenám. Cyprus doposiaľ nedisponoval vyhláškou, nariadením alebo finančným rámcom pre sociálne podniky. Preto bol nový zákon o sociálnych podnikoch navrhnutý v roku 2019 a momentálne sa nachádza v posledných kolách schvaľovacieho procesu, čiastočne aj vďaka úspechu projektov, akým je aj projekt Tiganokinisi.
Potenciál pre mainstreaming
Tento program je príkladom cirkulárnej ekonomiky v praxi. Jednoduchosť hlavnej aktivity – zbieranie použitého kuchynského oleja z domácností alebo podnikov – robí tento projekt ľahko prenosný aj do kontextov iných krajín v Európe. Politická podpora a partnerstvo s relevantnými vzdelávacími orgánmi sú rovnako kľúčové faktory úspechu. Realizátori programu plánujú rozvinúť spoluprácu aj s manažmentom odpadového hospodárstva v krajine s cieľom riešiť problém s odpadom v krajine komplexnejšie a tiež diverzifikovať zdroje financovania.
Isotech bol ocenený grantom Horizon 2020 SME Instrument Phase 1, ktorý má snahu priniesť program na medzinárodnú úroveň. Grant vo výške 50 000 EUR bol vyhlásený pre rozvoj biznis modelu a štúdiu uskutočniteľnosti pre internacionalizáciu Tiganokinisi programu pod jeho novým názvom „InnovOleum“.
