SI Plus

Organizácia: ResQ Club

Riešený problém

Približne 88 miliónov ton jedla v odhadovanej cene 143 miliárd EUR sa každoročne vyhodí v krajinách EÚ. V samotnom Fínsku sa nespotrebuje okolo 120 až 160 miliónov kilogramov jedla v domácnostiach (asi 20-25 kilogramov na osobu). Toto plytvanie má významný negatívny dopad na životné prostredie, pretože oberá svet o vyčerpateľné zdroje prírodného bohatstva, ako napr. o vodu, a prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

Inovatívne riešenie

Fínsky startup ResQ Club vyvinul mobilnú aplikáciu založenú na lokalizovaní polohy, ktorá umožňuje konzumentom nakúpiť nadbytočné jedlo, ktoré by inak reštaurácie, kaviarne, hotely alebo predajne potravín vyhodili. Jedlo je zlacnené o 30 – 100 %. Vybrané jedlá je možné nakúpiť prostredníctvom aplikácie, platobnou kartou alebo cez PayPal.  Po zaplatení si kupujúci môže prevziať jedlo z určeného výdajného okienka kedykoľvek chce a nemusí stáť v rade. Celkovým cieľom ResQ Clubu je limitovať množstvo vyhodeného jedla v reštauráciách, prípadne ho znížiť na nulu.

ResQ Club si osvojuje franchisingový model, no niektoré oblasti trhu prevádzkuje aj sám. Vedenie spoločnosti ostáva centralizované vo Fínsku, pričom celkový zisk je znovu investovaný do chodu spoločnosti, primárne na účely prijímania potrebných zamestnancov.

Kľúčové výsledky a výhody

Výhody tejto iniciatívy sú preukázateľné tak na strane reštaurácií, ako aj na strane zákazníkov. Konzumenti si môžu za zníženú cenu kúpiť jedlo, ktoré je tesne pred dátumom spotreby. Reštauráciám, kaviarňam, ako aj predajniam potravín je umožnené predávať jedlo, ktoré by inak skončilo v odpade. Aplikácia dosahuje mesačne 30 000 aktívnych užívateľov. V mestách, kde je aktívny ResQ Club, je predaných okolo 70 000 porcií jedla každý mesiac. Aplikácia bola stiahnutá 800 000 krát a doteraz sa do nej zaregistrovalo 7 000 reštaurácií, kaviarní a obchodov s potravinami.  Podľa slov jedného z majiteľov obchodu s potravinami sa denné plytvanie potravinami v jeho obchode „zmenšilo z troch nákupných vozíkov na polovicu nákupného košíka“. Aplikácia ResQ Club pomáha predchádzať 273 tonám emisií CO2 každý mesiac, čo zodpovedá 44 jazdám autom okolo sveta, 227 letom medzi Helsinkami a New Yorkom a 43 tonám jedlých potravín.

Potenciál pre mainstreaming

ResQ Club bol založený v roku 2015 vo Fínsku, ale veľmi rýchlo sa rozšíril a dnes funguje v 4 krajinách: Fínsku, Švédsku, Nemecku a Poľsku. Vďaka expanzii sa táto organizácia stala udržateľnou a ziskovou, pričom doterajší úspech dokazuje potenciál prenosnosti aj do ďalších kontextov v rámci Európy či celého sveta. Kľúčovým prvkom iniciatívy je mobilná aplikácia, ktorá umožňuje predaj a nákup nadbytočného jedla čo najjednoduchším spôsobom. Nevyhnutnou podmienkou pre úspešný prenos tejto myšlienky do ďalších krajín by preto bol vývoj vhodnej aplikácie a šírenie povedomia o jej existencii a funkciách s cieľom získať potenciálnych partnerov.

Úspech ResQ Club bol dokázaný viacnásobným počtom nominácií a získaných ocenení. V súťaži Nordic Start-up Awards organizovanej vo Fínsku vyhral ResQ Club v kategórii „Best Newcomer“ v roku 2017, „Best Social Impact Start-up“ v roku 2017 aj 2018 a tiež „People´s Choice“ v roku 2018. ResQ Club získal taktiež ocenenie od mesta Helsinki v roku 2017 za Enviromentálny čin roka a v rovnakom roku bol nominovaný medzi top 3 v Global Mobile Internet Creative Development Competition, ktorú organizuje technologická spoločnosť IDG.

Zdroj: unsplash.com