SI Plus

Organizácia: Youth Competence Centres

Riešený problém

Predčasné ukončenie školskej dochádzky má pre jednotlivcov mnoho negatívnych dôsledkov vrátane nezamestnanosti, sociálneho vylúčenia, chudoby a zlého zdravia. V Antverpách je percento predčasného ukončenia školskej dochádzky na úrovni 21,7 %. Mesto má tiež jednu z najvyšších úrovní nezamestnanosti mladých ľudí v regióne Flámsko. V roku 2020 bola miera nezamestnanosti mladých ľudí vo Flámsku na úrovni 17,7 % pričom v Antverpách bola na úrovni 25,2 %.

Inovatívne riešenie

Mládežnícke kompetenčné centrá (YCC) sú priestory, kde majú mladí ľudia v Antverpách možnosť získať poradenstvo ohľadom ich budúceho osobného a profesionálneho rozvoja. Centrá sú sprístupnené pre všetkých mladých ľudí vo veku od 16 do 25 rokov, ale zameriavajú sa najmä na ľudí zo znevýhodneného prostredia. Títo mladí ľudia môžu považovať formálne vzdelávacie inštitúcie alebo „autoritatívne orgány“ za nedôveryhodné kvôli negatívnym predchádzajúcim skúsenostiam. Inovatívny prístup YCC tkvie v budovaní dôveryhodného, osobného vzťahu medzi poradcami a mladými ľuďmi tak, aby sa zmenil ich pohľad na tieto inštitúcie.

Pracovníci s mládežou a poradcovia sa stretávajú s mladými ľuďmi v priestoroch YCC alebo na neformálnych miestach, ako sú parky a rôzne kultúrne a športové podujatia. To zaručuje, že mladí ľudia sú pri komunikácii s poradcami v známom prostredí, čo podporuje proces budovania dôvery. Poradcovia poskytujú podporu individuálne alebo v skupinách. Poradenstvo v rámci sedení sa zameriava na nadobudnuté kompetencie súvisiace s prácou (WAC) alebo rozpoznávanie získaných schopností (RAC). Poradenstvo typu WAC sa orientuje predovšetkým na nezamestnaných mladých ľudí a ľudí, ktorí predčasne ukončia školskú dochádzku, aby im uľahčili prechod na trh práce. RAC je určené pre mladých ľudí vo veku 16–25 rokov a cieľom je hľadanie dobrovoľníckych skúsenosti pre nich.

Kľúčové výsledky a výhody

V rokoch 2017 až 2019 z celkového počtu 1 135 ľudí, ktorí získali intenzívny mentoring, 35 % obnovilo svoje   vzdelávacie aktivity, 19 % si našlo zamestnanie a 6 % začalo školiaci kurz. Celkovo si 60 % mladých ľudí, ktorí sa zúčastnili poradenstva, našlo zamestnanie alebo školenie (väčšina pracovných pozícií bolo dočasných). Väčšina týchto mladých ľudí si našlo prácu v logistike (v skladoch), priemysle alebo elektronike. Mladí ľudia sa vo zvýšenej miere začali podieľať aj na dobrovoľníckych aktivitách mládežníckych centier. 

Potenciál pre mainstreaming

YCC-éčka sú primárne financované prostredníctvom dohôd medzi mestom a neziskovými organizáciami, ktoré sa venujú mladým (JES, Formaat a Kras Jeugdwerk), ktoré sú obnovované na ročnej báze. Každá z týchto neziskových organizácií spravuje dve YCC. YCC-éčka boli po vzore Antwerp založené aj v Bruseli a v Gente, čím dokazujú svoju škálovateľnosť a prenosnosť aj do iných krajín či kontextov.  Jedným z kľúčových faktorov úspechu je, že tieto centrá zamestnávajú mládežníckych poradcov. Tí rozumejú lokálnemu prostrediu a taktiež sú školení ohľadom špecifických potrieb vzdelávania a problémov zamestnanosti, ktorým čelia mladí ľudia v danej lokalite. Prepojenie projektu s miestnou samosprávou formou zabezpečenia finančných, administratívných a ľudských zdrojov bolo nevyhnutné pre dosiahnutie udržateľnosti centier, čo sa zároveň ukázalo ako dôležitá podmienka pre úspešný prenos do iného kontextu.

Zdroj: unsplash.com