SI Plus

Organizácia: Curing the Limbo

Riešený problém

Utečenci sú často uväznení v začarovanom kruhu nečinnosti a vo svojich hostiteľských krajinách sa ocitnú v „limbo“, z ktorého je ťažké uniknúť. Takýto scenár je viditeľný najmä v Aténach, ktoré sú domovom pre 15 000 až 20 000 utečencov. Po celej dekáde vo finančnej kríze toto mesto stále trpí vysokou mierou nezamestnanosti, čo utečencom ešte viac sťažuje vstup na trh práce.

Inovatívne riešenie

Cieľom projektu Curing the Limbo je aktívne podporovať utečencov, aby sa dostali z nečinnosti. Projekt, ktorý prebieha od apríla 2018 do marca 2021, je založený na dynamickom modeli akcií na podporu plnej integrácie utečencov do miestneho života s aktívnou účasťou miestnej komunity.

Projekt je inovatívny vo svojom holistickom prístupe, ktorý aktívne zapája miestnych obyvateľov. V rámci projektu prebieha celý rad aktivít pre utečencov, ktorých cieľom je umožniť im stať sa spoločensky aktívnymi. Príjemcovia navštevujú kurzy gréčtiny, angličtiny a informačných a komunikačných technológií, spájajú sa s aktívnymi občianskymi skupinami a dobrovoľne sa zapájajú do mestských aktivít, čím sa vracajú naspäť do komunity. Zúčastňujú sa tiež tréningových programov, ktoré zahŕňajú psychologicko-sociálnu podporu a základné sociálne a soft zručnosti. Poradenstvo pri hľadaní zamestnania je im poskytované s cieľom zvýšiť ich šance na uplatnenie sa na gréckom pracovnom a trhu a stať sa finančne sebestačnými.

Aktivity mesta, ktorých sa utečenci môžu zúčastniť, sú navrhované zo strany partnerov projektu a dotvorené miestnymi komunitnými skupinami. Takýto prístup vytvára mosty medzi miestnymi a novými rezidentmi a umožňuje im tak byť súčasťou riešenia.

Prostredníctvom ich jednotky podpory bývania program identifikoval prekážky, ktorým utečenci musia čeliť pri zadovážení dostupného bývania. Táto jednotka vystupuje ako mediátor medzi záujemcami o podnájom a majiteľmi nehnuteľností, ponúkajúc obidvom stranám širokú škálu podporných služieb a finančných záruk.

Kľúčové výsledky a výhody

Na 488 komunitných aktivitách s miestnymi občanmi sa už zúčastňuje 200 utečencov. Program je stále v procese realizácie, teda konečné výsledky ešte nie sú známe. Očakáva sa, že vďaka tomuto programu získa bývanie 400 ľudí prostredníctvom 110 dostupných jednotiek bývania a viac ako 400 ľudí absolvuje kurzy gréčtiny, angličtiny a IKT. Očakáva sa, že na konci programu sa budú účastníci cítiť autonómne a budú schopní vybudovať si vlastný život v novom meste. Projekt tiež posilňuje posilňuje sociálnu kohéziu vytváraním vzťahov medzi novými starými rezidentmi v susedstve Atén.

Potenciál pre mainstreaming

Curing the Limbo je pilotný program zameraný na integráciu vedený mestom Atény a spolufinancovaný z prostriedkov ERDF prostredníctvom iniciatívy Urban Innovative Actions a EU iniciatív, ktoré podporujú pilotné projekty v oblasti mestského udržateľného rozvoja. Celková výška príspevku z ERDF je 4 999 748 EUR.  Okrem pozitívneho vplyvu tohto projektu v Aténach je strategickým cieľom projektu preniesť tento model do verejnej politiky tak, aby bol realizovateľný aj v iných európskych mestách. Pôsobenie občanov v srdci projektu podporuje jeho udržateľnosť prostredníctvom silnej podpory komunitného spolužitia a aktívneho občianstva.

Curing the Limbo bol odprezentovaný ako jeden z projektov, ktorý pomohol zviditeľniť inováciu Atén a ktorý tomuto mestu pomohol vyhrať EU Innovation Capital v roku 2019. 

Zdroj: unsplash.com